AR & VR Teknolojileri

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçekliğe (VR) olan ilgi, yenilikçi işletmelerin işgücü etkinleştirilmesinde, müşteri deneyimi ve etkileşiminde oynayabileceği roller keşfedildikçe artıyor. Ortaya çıkan bu teknoloji, işletmelerin çalışma şeklini değiştirmek adına muazzam bir umut vadediyor.

Artırılmış gerçeklik (AR) ile sanal gerçeklik (VR) arasındaki fark nedir?

Artırılmış gerçeklik, sanal nesneleri kullanıcının gerçek dünya ortamına ekleyerek gerçek yaşamı iyileştirir, geliştirir veya genişletir. Sanal gerçeklik, kullanıcıların kendilerini gerçek dünyadan izole eden cihazları kullanarak etkileşime girdiği tamamen sanal bir dünya yaratır. VR oldukça bilinen bir teknoloji olmasına rağmen araştırmacılar AR’nin zamanla daha büyük bir pazar olacağını söylüyor.

 

ajans_arcadia_ar

AR (Artırılmış Gerçeklik) Teknolojisi Hakkında

AR teknolojisinin, endüstri için ekonomik bir yardımcı güç olacağı öngörülüyor. Sektör tahmincileri, MarketWatch’a göre AR için pazar değerinin 2024 yılına kadar 50 milyar dolara ulaşacağını söylüyor. ABI Research araştırma analisti Eric Abbruzzese’ye göre bu teknoloji eğitim, oyun, sağlık, endüstri ve perakende pazarları tarafından benimsenmeye devam edecek.

Hangi sektörlerde kullanılıyor?

AR teknolojisinin iş dünyasında kullanılmasının başka bir yolu ise 3D modelleme. Ajans Arcadia olarak geliştirdiğimiz Planner Arcadia* uygulamamızda AR teknolojisinden yararlanarak kullanıcılara evlerinden çıkmadan evlerini dekore etmelerine olanak sağlıyoruz.

Yukarıdaki sektörler dışında AR aynı zamanda eğitim ve perakende pazarları için de kullanılmakta. Sektörün devlerinden Sephora, müşterilerin makyaj ürünlerinin nasıl görüneceğini görmelerini sağlayan bir uygulamaya sahip.

VR (Sanal Gerçeklik) Teknolojisi

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi, gerçek hayattaki durumları simüle etmek veya sanal bir dünya oluşturmak için sanal bir deneyim oluşturmaya olanak tanır. Birçok durum ve senaryoyu oyunlarda olduğu gibi gerçekçi bileşenlerle gerçekleştirir. Oyun endüstrisi bu teknolojinin temel yararlanıcısı gibi görünse de, VR tek bir alan veya dikey ile sınırlı değildir. Sanal gerçeklik, sağlık, seyahat, iş vb. gibi çeşitli endüstri sektörlerinde halihazırda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta.

Sürekli gelişen ve yenilenen teknolojiye ayak uydurmak iş dünyasında oldukça prestijli bir durum olarak kabul edilir. Ajans Arcadia projelerinizi ve tasarımlarınızı AR/VR teknolojileri ile taçlandırmanıza yardımcı olur.

AR / VR hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki form aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    İLGİLİ BLOGLAR